top of page

PŠ Stari Slatinik

PROJEKT Spremni na klimatske promjene

 

Projekt Spremni na klimatske promjene nastao je u suradnji Udruge studenata odgojnih i obrazovnih znanosti Futuri Magistri, Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, Općinom Brodski Stupnik te Udrugom Zlatnik iz Staroga Slatinika.

Unutar ponuđenih sedamnaest milenijskih ciljeva u sklopu LADDER projekta mogli su se prijaviti mikroprojekti kojima bi se podigla svijest o određenom problemu. Studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti prepoznali su problem u svojoj lokalnoj zajednici, a to je onečišćenje zraka u Slavonskome Brodu te su kroz projektni prijedlog pokušali biti dio promjene za zdraviji i kvalitetniji život u lokalnoj zajednici. Kao budući učitelji, smisao njihova poziva je obrazovati mlade, osvijestiti ih i potaknuti na kritičko promišljanje o okolini u kojoj žive te im pomoći da postanu aktivni sudionici društva.

 

 

 

Udruga studenata Futuri Magistri prijavila je projekt Spremni na klimatske promjene (Prepared for Climate Change) na poziv Hrvatske zajednice županija vodeći se milenijskim ciljem o podizanju svijesti u lokalnoj zajednici o klimatskim promjenama. Projekt je zadovoljio sve projektne kriterije i dobio zeleno svjetlo za provedbu. Provedba projekta trajala je dva mjeseca, rujan i listopad 2017. Cilj je projekta bio obrazovati učenike mlađe školske dobi i njihove roditelje te širu javnost o klimatskim promjenama i njihovim posljedicama za društvo.

Projekt je uključio sljedeće projektne aktivnosti: uvodnu tiskovnu konferenciju, Znanstveni dan u Znanstveno-edukacijskome centru Višnjan te posjet akvariju u Poreču, znanstvena i kreativna radionica u osnovnim školama na području Općine Brodski Stupnik te završna izložba u Starome Slatiniku. Na tiskovnoj konferenciji 6. rujna 2017. na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, dislociranome studiju u Slavonskome Brodu projekt je predstavljen medijima i široj zajednici.

Druga projektna aktivnost uključivala je izlet u Istru 16. rujna 2017. gdje su učenici, roditelji i učitelji sudjelovali u predavanju i radionicama o klimatskim promjenama u Znanstveno – edukacijskome centru Višnjan te su posjetili Zvjezdarnicu Tičan. Radionice izrade termos boce, erozije tla, izrade teleskopa i mikroskopa, kao i obilazak Zvjezdarnice Tičan, bile su predviđene za treće i četvrte razrede osnovnih škola na području Općine Brodski Stupnik, njihove učiteljice i roditelje, dok su prvi i drugi razred u pratnji roditelja i projektnih partnera imali edukativno predavanje o klimatskim promjenama i obilazak Zvjezdarnice Tičan, nakon čega su posjetili Akvarij & terarij Poreč. Tamo su također imali edukativni obilazak.  

Projekt je također uključivao dvije radionice u školama na području Općine Brodski Stupnik. Škole koje su sudjelovale u projektu su Osnovna škola Dr. Stjepan Ilijašević u Oriovcu, Područna škola Brodski Stupnik (treći i četvrti razred) te Osnovna školaIvan Mažuranić u Sibinju, Područna škola Stari Slatinik (svi razredi mlađe školske dobi). Studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, dislociranoga studija u Slavonskome Brodu koji djeluju u Udruzi studenata Futuri Magistri pod mentorstvom svojih profesora i asistenata proveli su navedene radionice 30. rujna i 7. listopada 2017.u Brodskome Stupniku i Starome Slatiniku.

Prva je radionica bila znanstvenoga karaktera i uključivala je edukaciju o klimatskim promjenama te pokuse na temu klimatskih promjena. Tako su učenici uz pomoć voditelja radionica napravili dva pokusa: klimatske promjene u boci i otapanje ledenjaka. Učenicima je predstavljena i animacija studentske slikovnice Slavonska narodna medicina kako bi na zanimljiv način vidjeli kako su nekad ljudi živjeli više u skladu s prirodom te kako bi usporedili čovjekov odnos s prirodom danas.

Druga je radionica bila kreativnoga karaktera i uključivala je slikanje kombiniranom likovnom tehnikom (flomaster i akvarel) za treće i četvrte razrede, a osnovni likovni motivi bili su posljedice klimatskih promjena (uragan, otapanje ledenjaka, kisele kiše), ali i obnovljivi izvori energije o kojima su učenici posebno bili educirani na radionici. Prvi i drugi razred izrađivao je kaširane balone na temu planeta Zemlje. Učenici su slikanjem izrazili svoju zabrinutost za planet Zemlju, a svoje su radove priložili na završnoj izložbi kako bi podigli svijest šire zajednice o klimatskim promjenama.

Zadnja je projektna aktivnost bila završna izložba dječjih radova nastalih na kreativnoj radionici te svečani završni program u Društvenome domu Dr. Ante Starčević u Starome Slatiniku 14. listopada 2017. gdje su predstavljeni rezultati projekta.

 U svečanome programu sudjelovali su projektni partneri, djeca iz igraonice u Starome Slatiniku, učenici od prvoga do četvrtoga razreda Osnovne škole Ivan Mažuranić u Sibinju, Područne škole Stari Slatinik, Dječja skupina Zlatnik te Veseli Staroslatinčani. Na izložbi se razgovaralo i o daljnjoj suradnji lokalne uprave, odgojno-obrazovnih ustanova i lokalnih udruga kako bi se i dalje nastavilo poticati akcije mladih i neformalno obrazovanje. Projekt je polučio zanimljive ideje u vezi s daljnjim širenjem svijesti o klimatskim promjenama, ali i drugim znanstvenim pitanjima koja bi se približila mlađem uzrastu u obliku uvođenja novih izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti. Projekt Spremni na klimatske promjene završio je svečanom izložbom te su svi projektni ciljevi uspješno ostvareni.  

 

                                                Učiteljice i učenici PŠ Stari Slatinik

Noć muzeja u Starom Slatiniku 26.siječnja 2018.

 

Već osmu godinu zaredom Zavičajno društvo Stari Slatinik se sa svojom Zavičajnom zbirkom uključuje u provedbu programa Noći muzeja. Ovogodišnja  tema Noći muzeja na nacionalnom nivou  bila je sport, a Zavičajno društvo je uvijek nastojalo da svojim sadržajem poprati zadanu temu.  Tako su u društvenom domu u Starom Slatiniku za sve posjetitelje pripremljene dvije sportske izložbe kao i zanimljive sportske igre u kojima su sudjelovala djeca iz područne škole. Na kraju večeri Zavičajno društvo je održalo predstavljanje knjige.

 

Program je otvorio i vodio predsjednik Zavičajnog društva Stari Slatinik Tomislav Lovinčić. Poslije pozdravne riječi predsjednika otvorena je izložba sportske fotografije dugogodišnjeg člana Zavičajnog društva Ivana Salantića,  pod nazivom Sport u objektivu. Nakon predstavljanja posjetiteljima se obratio sam autor koji je istaknuo da je posebno sretan i počašćen što je njegova prva izložba održana upravo u rodnom Starom Slatiniku.

Svakako najzanimljiviji dio večeri su bile sportske igre u kojima su sudjelovala djeca iz područne škole u Starom Slatiniku kao i njihovi roditelji. Pripreme i provedbu ovih sportskih igara priredile su vrlo vrijedne i aktivne učiteljice područne škole;  Marijana Krijan, Vlatka Jazvo, Anka Vrbešić i Blaženka Javor. Učenici su s roditeljima u desetak zanimljivih igara obilježili Noć muzeja i ugodno se družili i zabavili.

Na kraju ove večeri održana je prezentacija vrijedne knjige u nakladi Fakulteta za odgojne obrazovne znanosti u Osijeku, a pod nazivom Leksikon slavonske narodne medicine Brodskog Posavlja.  Također su opisali nekoliko recepata iz knjige za razne boljke i ozljede, a koje bi se mogle primijeniti i na sportske ozljede. Prezentaciju knjige i kraj večeri uveličale su članice Pučke pjevačke skupine Veseli Slatinčani s izvedbama svojih pjesama.

                                              Učiteljice i učenici PŠ Stari Slatinik

bottom of page