PŠ Slobodnica
POVIJEST ŠKOLE (SLOBODNICA)
U Slobodnici postoji škola od 1818. Godine. U samom početku nije bilo školske zgrade već je škola bila smještena u seosku stražicu koja je bila na mjestu današnje škole sa dva velika magazina koja su bila na mjestu današnjeg školskog dvorišta. Kasnije je uređena „buturnica“, seoska straža u središtu sela u koju je smještena škola. I danas ta ista zgradica stoji na istom mjestu. Malena je i niska, ali je za prvu polovinu 19. stoljeća bila dobra za školu.
Učitelji su u njoj bili isluženi počasnici ili mladići koji su dobrim uspjehom završili njemačku „trivijalnu“ školu u Sibinju.
U toj školi učio se vjeronauk, pisanje, računanje i pjevanje. Škola je imala jedan razred sa višim i nižim odjelom, sve do 1864. godine kada se ovi odjeli nazivaju i II. razred.
1867. godine osnovana su tri razreda i tada se prijašnjim predmetima dodao hrvatski jezik, zemljopis, prirodopis i risanje, a pjevanje se počelo s većom točnošću i marljivošću učiti. Kada bi učenici svršili trogodišnju školu, morali su isto toliko polaziti „opetovnicu“ koja je u početku bila svakog četvrtka i nedjelje, a kasnije samo nedjeljom. Iznimka od ovoga bili su svi muški učenici koji su po završetku narodne škole morali polaziti tri godine njemačku „trivijalnu“ školu u Sibinju gdje se s najvećom strogošću učio njemački jezik. Nije se smjelo ni progovoriti na svom materinjem jeziku. I molilo se i ispovijedalo na njemačkom jeziku.
1869. godine sagrađena je prva školska zgrada koju je sagradilo selo o svom trošku. Ukinućem vojne krajine nestalo je njemačkih „trivijalnih“ škola. 1870. godine škole su izjednačene i postoji samo pučka škola.
Od školske 1871/72. godine zapisnici i imenici se konačno vode na hrvatskom jeziku. Na temelju novog školskog zakona od 14.10.1874. godine po prvi put je škola razdijeljena na četiri razreda. 1889. godine nadograđivana je i školska zgrada i te je godine u mjesecu svibnju osnovan školski vrt površine 42 ara.
Kada je 1894. godine podijeljen dio seoskog pašnjaka svakoj kući pola jutra i škola je dobila pola jutra na uživanje kao livadu.
U jesen 1899./1900. godine zasađeno je školsko zemljište u pokusni vrt sa 145 komada šljivica.
1909. godine sagrađena je nova školska zgrada. Stara školska zgrada prodana je Petru Turkoviću, kućni broj 108, koji ju je srušio i sav materijal odvezao. Novogradnja je počela početkom travnja i dovršena krajem kolovoza. Slobođani su besplatno dovozili građu i ciglu. Nastava je u toj školskoj godini izvođena u seoskoj stražarnici kojoj su tada izvađeni poprečni zidovi, pa je napravljena jedna velika učionica. Za novu školu kupljen je tada i sav novi školski namještaj. Oko škole je napravljena staza od cigle u širini od 1 metra.
Napravljena je i nova ograda i novi nadkrov nad bunarom. 1. rujna 1909. godine zgradu je blagoslovio velečasni Dragutin Šljivarić koji je već iduće 1910. godine umro 25. prosinca, na sam Božić. Došao je u župu 1879. godine, tako da je službovao 31 godinu. Učitelj je tada bio Ivan Mikolčević rodom iz Nove Gradiške.
1929. godine otpočela je nadogradnja škole. Nadograđen je u prizemlju još jedan stan za učitelja, a na katu još jedna učionica. Nadogradnja je bila potpuno gotova u proljeće 1930.
Zanimljivo je da se škola gradila ili nadograđivala u godini koja je završavala brojkom 9 i to svake dvadesete godine: 1869, 1889, 1909 i 1929. godine.
Sve do 1931. godine nastava je bila u dva odjela, a tada je odlukom Ministarstva prosvjete otvoren i treći odjel. Već 1937. godine zatvoren je treći odjel radi malog broja djece. U proljeće 1938. godine zasadio je upravitelj škole Juraj Tomičić 50 komada jabuka u 5 vrsta. 12 komada je zasađeno u školskom dvorištu, a ostale u vrtu. Te godine sagrađena je i trodjelna dvorana za upravitelja škole, učiteljicu i školu.
Bartolovci su sve do 15. ožujka 1939. godine išli u našu školu. Tada su Bartolovci izdvojeni iz školske općine Slobodnica i pripojeni školskoj općini Sibinj.
Od 1886/87. školske godine škola je imala knjižnicu koja je postala članicom Matice Hrvatske.
Već 1900. godine knjižnica je imala 277 učiteljskih i 148 učeničkih knjiga. Školske 1946/47. godine u selu postoji Narodna čitaonica i Knjižnica. Čitaonica ima 88 članova, a uzdržava se mjesečnim doprinosom članova. Zanimljiva je i školska 1947/48. godina kada je bilo ukupno 106 učenika u 6 razreda, a nastavu je u svim razredima vršio učitelj Stjepan Šulc.
1.svibnja 1959. godine zasjale su prvi put sijalice u Slobodnici pa tako i u školi. Postavljena je i nova školska ograda. Brojno stanje učenika uvijek je bilo podjednako. U prošlosti je selo bilo manje, ali je zato u obiteljima bilo više djece, a danas je selo veće, ali je zato znatno manji broj djece u obitelji.
Već mnogo godina škola ima četiri razredna odjela kao i četiri učitelja. Prvi učitelj bio je Mato Pavošević do 1839. godine, a iza njega promijenilo se 40 učitelja.
Škola je sve do 1987. godine bila u jako lošem stanju zbog velike vlage i starosti, da bi 1. lipnja počela njezina potpuna adaptacija sa izolacijom. Škola je tada imala dvije velike učionice i sobu za „malu školu“ sa dva sanitarna čvora, zbornicu, kuhinju i blagovaonicu. U zgradu su uvedeni voda i telefon. Kupljen je sav novi školski namještaj. Tada su u školi radila 4 učitelja te čistačica.
Škola je ponovno adaptirana 2004/05. godine. Otvorenje nove škole bilo je 19.2.2005. godine na Dan općine i Dan škole. Škola je dobila još dvije učionice i garderobu. Uvedeno je i centralno grijanje. U školi je radilo 5 učitelja sa 5 razrednih odjeljenja koji su brojali 91 učenika. Radila je i jedna čistačica koja je ujedno bila i kuharica. Škola nosi ime Ivana Mažuranića.
Od školske 2008/09. godine pa sve do danas škola u Slobodnici postaje službeno osmogodišnja područna škola. U početku je škola imala 4 razredna odjela u razrednoj nastavi i 5 razrednih odjela u predmetnoj nastavi. U školi je također smještena i „mala škola“. Danas škola ima 8 razrednih odjeljenja: 4 u razrednoj i 4 u predmetnoj nastavi. U školi radi 22 nastavnika i 2 člana nenastavnog osoblja: 4 učitelja razredne nastave, 18 nastavnika predmetne nastave, 1 kuharica i 1 spremačica.
Tekst o školi nam je napisala učiteljica iz Slobodnice Anka Maričević.